Jakie noże kuchenne zapewnią użytkownikom komfort pracy?
Kompletując wyposażenie kuchni, warto zastanowić się nad tym, jak wybrać noże kuchenne. Zestaw akcesoriów z tej kategorii powinien być przede wszystkim dopasowany do zapotrzebowania użytkowników. Ostrza do krojenia żywności muszą również posiadać odpowiednią jakość i zapewniać wygodę krojenia. Możliwe jest odnalezienie wielu rodzajów kuchennych noży, które różnią się nie tylko kształtem, ale i materiałem wykonania. Poszczególne egzemplarze będą posiadały wiele odmiennych cech. Jak wybrać najbardziej odpowiednie?
Z jakiego tworzywa powinny być noże?
Najbardziej popularne rodzaje to noże stalowe i ceramiczne. Pierwsze z nich, wykonane z wysokiej jakości stopów stali nierdzewnej, mogą okazać się wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem. Zaleca się jednak zwrócić uwagę na klasę wykorzystanego do produkcji surowca. Modele ceramiczne charakteryzuje wyjątkowo długie utrzymywanie ostrości. Warto pamiętać, że ich ostrza są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i należy bardziej ostrożnie się z nimi obchodzić.
Właściwości noży kuchennych
Poszukując odpowiednich modeli, warto zwrócić uwagę na ich ostrość i twardość. Dla najwyższego komfortu, zaleca się wybierać noże o ostrości wyższej niż 50 HRC. Dobry nóż nie powinien wymagać użycia dużych nakładów siły. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto przetestować ostrość danego egzemplarza przed dokonaniem zakupu. Istotnym aspektem wyboru kuchennego noża powinno być również jego odpowiednie wyważenie i wygoda trzymania podczas krojenia. Zaleca się zwrócić uwagę na to, czy dany model posiada zabezpieczenie ograniczające ryzyko skaleczenia.
Jakie noże wybrać?
W zestawie noży do domowej kuchni nie powinno zabraknąć tzw. noża szefa. To najbardziej uniwersalne ostrze, którym będzie można pokroić wiele rodzajów żywności. Ważnym elementem jest również odpowiedni nóż do chleba. Poza tym, powinien znaleźć się tutaj przynajmniej jeden egzemplarz dedykowany krojeniu mięsa i model odpowiedni do siekania warzyw. Warto decydować się na komplety, w których skład wchodzi tasak.