Tradycyjne nalewki zdrowotne

kieliszki do nalewek karafka

Jeszcze za czasów naszych dziadków, nalewka była obowiązkowym wyposażeniem każdego barku w domu czy w mieszkaniu. Zazwyczaj przechowywana była w ozdobnej szklanej karafce, wokół której ustawione były kieliszki do nalewek. Charakteryzowały się one ozdobnymi kształtami niewielkimi rozmiarami. Dziś zwyczaj wytwarzania nalewek zanika, a szkoda, bo mają one bardzo dobroczynny wpływ na zdrowie.

Nalewka z aronii

Jedną z najbardziej prozdrowotnych nalewek, jest ta, której podstawę stanowią świeże owoce aronii. Wspomagają one nie tylko wzrok, ale również świetnie działają na układ krążenia, a także na ciśnienie tętnicze krwi. Oczywiście, jak każdy napój alkoholowy, także i nalewka powinna być pita z umiarem, w przeciwnym razie może zaszkodzić. Szklane do nalewek kieliszki powinny być przechowywane oddzielnie od innego szkła. Są bowiem dosyć kruche i mogą się łatwo zbić.

Domowe sposoby na nalewki

W starych książkach kucharskich można znaleźć wiele przepisów na smakowite nalewki, w tym takie do produkcji których nie trzeba używać alkoholu. Jednak w wielu domach próżno już szukać takich przepisów, tak samo jak kieliszków do nalewek. Można mieć jedynie nadzieje, że tak jak każda moda, tak i ta na nalewki zatoczy koło i wkrótce wróci na salony polskich domostw.

Comments are closed.