Syrop z agawy – płynny zamiennik cukru

SYROP-Z-AGAWY-BEZGLUTENOWY

Agawa, to roślina występująca głównie w USA (przede wszystkim środkowe i południowe stany kraju), w Ameryce Południowej (przeważnie Meksyk), oraz na Karaibach. Jest ona rośliną zieloną, z rodziny roślin szparagowatych, która posiada właściwości lecznicze, spożywcze, włóknodajne i ozdobne. Z jej ciętych pędów kwiatostanowych powstaje, bogaty w właściwości odżywcze i posiadający niski indeks glikemiczny syrop z agawy, który wykorzystywany jest obecnie niemal w każdej dziedzinie życia codziennego.

Właściwości syropu z agawy.

SYROP-Z-AGAWY

syrop z agawy dostępny w sklepie FitOrSweet

Syrop z agawy, swą konsystencją i kolorem przypomina miód, lecz różni się od niego tym, iż posiada o wiele niższy indeks glikemiczny. Ma on delikatny, słodki i lekko orzechowy smak, którego intensywność uzależniona jest od barwy syropu – im ciemniejsza wersja kolorystyczna produktu, tym będzie on słodszy. Jest to doskonałe źródło węglowodanów, lecz należy mieć na uwadze, iż zawiera przy tym około 60% – 90% fruktozy, która przy nadmiernym i zbyt intensywnym spożywaniu przyczynia się do powstawania otyłości, insulinoodporności, a nawet chorób naczyniowo – sercowych. Ponadto, syrop z agawy stanowi doskonałe źródło inuliny (czyli rozpuszczalnego błonnika), która wspiera mikroflorę jelitową, dba o prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego i pomaga obniżyć stężenie cholesterolu we krwi.

Syrop z agawy a cukrzyca.

Produkt ten charakteryzuje się nadzwyczaj niskim indeksem glikemicznym, dzięki czemu jest odpowiedni nawet dla osób z cukrzycą. Mieści się on w przedziale 15-30 IG i zależy od tego, ile fruktozy znajduje się w jego składzie – im jej więcej, tym niższy IG. Syrop z agawy nie powoduje niepożądanych wyrzutów insuliny do krwi, gdyż zawarta w nim właśnie ów fruktoza nie wchłania się bezpośrednio do krwioobiegu. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzać z jej spożyciem, gdyż grozi to otłuszczeniu narządów wewnętrznych.

Do czego używać syropu z agawy?

Syrop z agawy ma szerokie zastosowanie przede wszystkim w kuchni, podczas codziennego gotowania, bądź też tworzenia najbardziej wyszukanych potraw. Ze względu na jego przyjemny i delikatny posmak, może być stosowany podczas:

  • słodzenia gorących napojów,
  • słodzenia deserów i ciast,
  • polewę do naleśników, gofrów i lodów,
  • przyprawiania potraw,
  • wypieku świątecznych pierniczków,
  • wypieku owsianych ciasteczek i batoników,

Dodatkowo, syrop idealnie sprawdzi się podczas przygotowania drinków, koktajli i orzeźwiających napojów, stanowiąc zdrowszy zamiennik zwykłego cukru. Nada charakterystyczny smak dziczyźnie, drobiu oraz owocom morza, stając się składnikiem marynaty, lub służąc jako sos do glazurowania ów mięsa.

Comments are closed.