Stewia – zdrowy zamiennik cukru

stewia

W obliczu coraz większej świadomości żywieniowej konsumenci chętniej sięgają po zamienniki najbardziej szkodliwych substancji – w tym białego cukru, który odznacza się wysoką kalorycznością i niekorzystnym indeksem glikemicznym. Do jednego z najpopularniejszych i najszerzej dostępnych substytutów cukru należy stewia, otrzymywana z rośliny o tej samej nazwie.

Jak otrzymuje się stewię

Stewia jest pozyskiwana z liści stewii (Stevia rebaudiana), rośliny z rodziny astrowatych, pochodzącej z Ameryki Południowej. Aby uzyskać gotowy produkt, liście są suszone, a następnie przetwarzane na ekstrakt zawierający glikozydy stewiolowe, nadające stewii słodki smak. Stewię można zakupić pod różnymi postaciami – najczęściej jako proszek lub syrop, jednak należy pamiętać, że warianty w płynie są często uzupełniane o dodatki syntetyczne raczej niepożądane z punktu widzenia konsumenta.

Właściwości stewii

Najczęściej przytaczanym walorem cukru stewiowego jest jego bezkaloryczność, która często doceniana jest przede wszystkim przez osoby na diecie. Na tym jednak zalety produktu się nie kończą, gdyż stewia jest bezpieczna dla cukrzyków – nietrawiona przez nasz organizm nie wpływa na poziom cukru we krwi, tym samym mając zerowy indeks glikemiczny, oraz zawiera liczne przeciwutleniacze – flawonoidy i antocyjany o działaniu zapobiegającym nowotworom i polepszającym nasze samopoczucie.

Stewia jest dostępna online m.in. w sklepie FitorSweet

Zastosowanie stewii

Stewia w formie proszku może być stosowana identycznie jak klasyczny biały cukier – do deserów czy słodzenia napojów, a także stosowana jako podstawa lukru cukierniczego, karmelu oraz innych produktów tradycyjnie przygotowywanych z cukru. Różnice w smaku pomiędzy daniami wykonywanymi klasycznie a tymi ze stewią są niemalże niewyczuwalne i dostrzeżone zostaną jedynie przez osoby bardzo wyczulone na smakowe subtelności.

Comments are closed.