Podstawowe akcesoria kuchenne – jakie i jak wybierać?

Akcesoria kuchenne są niezbędne w każdym domu, lecz wiele osób ma problem z ich zakupem, gdyż ich oszałamiająca różnorodność i liczba modeli nie sprzyjają łatwemu podjęciu decyzji. Jak wybrać akcesoria do kuchni, które zaspokoją wszystkie podstawowe potrzeby w zakresie gotowania i spożywania posiłków?

Akcesoria do spożywania posiłków, czyli sztućce na pierwszym miejscu

Do podstawowych akcesoriów należą tylko sztućce, jednak często posiada się w domu tylko cztery podstawowe ich rodzaje, do których należy widelec obiadowy, nóż obiadowy, łyżka stołowa i łyżeczka do herbaty. Wysoce wskazane jest jednak kupno też innych sztućców, chociażby widelczyków serwisowych i do deserów, a także widelców do ryb.

Poza sztućcami, które służą do bezpośredniego spożywania posiłków, powinno się kupić też takie, które służą do eleganckiego ich nakładania. Niezbędne są więc między innymi łyżki i widelce do sałatek, dzięki którym nakłada się te o konsystencji półpłynnej. Koniecznie powinno się też posiadać łyżkę do nakładania lodów, łyżkę do sosów, a także chochlę do nakładania zupy. Podstawą jest też łopatka do nakładania ciasta. Zaprezentowany powyżej zestaw jest w miarę kompletny i nie tylko zaspokoi podstawowe potrzeby kulinarne, ale też świadczyć będzie o dobrym wyczuciu smaku i znajomości etykiety.

Jakie materiały wybierać?

To, jak wybrać akcesoria do kuchni, jest też trudne przez mnogość używanych materiałów. Chociaż najczęściej używa się do ich wyrobu stali nierdzewnej, drewna i tworzyw sztucznych, istnieją też takie zrobione ze szkła czy z porcelany i innych materiałów.

Z punktu widzenia praktyczności najlepiej jest wybierać akcesoria ze stali nierdzewnej, gdyż nie tylko są one bardzo trwałe, ale też wyjątkowo odporne na niekorzystne działanie różnych substancji chemicznych. Do tego łatwo się je także myje. 

Unikać jednak należy tych, które wykonane są z drewna, gdyż są one niehigieniczne. Te wykonane z tworzyw sztucznych mogą być za to toksyczne i należy się upewnić, czy pochodzą od renomowanego producenta i czy czasem nie są sprowadzone z Chin.

Comments are closed.