Na co zwrócić uwagę, wybierając moździerz kuchenny?

Moździerze wykorzystywane są w wielu gospodarstwach domowych. Używane w kuchni pozwalają na stworzenie własnych mieszanek przypraw i ziół. W solidnych modelach moździerzy można też rozgniatać orzechy. Z pomocą moździerza przyrządzenie aromatycznych sosów i marynat nie stanowi wyzwania. Wśród przedmiotów z tej kategorii pojawiają się różne produkty. Jak wybrać moździerz kuchenny, który będzie odpowiadał zapotrzebowaniu domowników?

Do czego jeszcze wykorzystuje się moździerze?

Takie akcesorium może posłużyć też do przygotowania domowych kremów i maści. Wyciśnięcie ziołowych soków nie stanowi wyzwania. Moździerze powinny pojawić się w mieszkaniach wszystkich osób zainteresowanych tworzeniem własnych kosmetyków. Jak wybrać odpowiedni model?

Rodzaje kuchennych moździerzy

Przedmioty z tej kategorii można podzielić przede wszystkim ze względu na materiał wykonania. Pojawiają się tu modele kamienne, drewniane, ceramiczne, żeliwne i stalowe. Poszczególne rodzaje charakteryzują odmienne właściwości. Lepiej sprawdzą się więc w przypadku powierzonych im, odmiennych zadań.

Modele kamienne mogą być wykonane z granitu lub marmuru. Te egzemplarze uznawane są za najtrwalsze. Ciężkie akcesoria często posiadają antypoślizgowe dno, dzięki czemu korzystanie z nich jest wygodne. Można wykorzystywać je do ucierania wszystkich składników. Gładka powierzchnia zewnętrzna ułatwia czyszczenie. Chropowate ścianki wewnątrz przyspieszają rozdrabnianie.

Pozostałe materiały

Do trwałych i odpornych na uszkodzenia zalicza się też modele żeliwne i stalowe. Pierwsze z wymienionych również posiadają chropowate ścianki. Stalowe moździerze najłatwiej jest utrzymać w czystości. Można nawet myć je w zmywarkach.

Wśród tańszych egzemplarzy pojawiają się moździerze ceramiczne i akcesoria z drewna. Porcelanowe modele są trwałe i często posiadają dzióbki ułatwiające wylewanie soków lub olejów. Drewniane są lekkie i świetnie sprawdzają się przy ucieraniu suchych składników. Z czasem mogą jednak przechodzić zapachami i się odbarwiać. Właściwie dobrany moździerz powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Comments are closed.