Jak wybrać sosjerkę?

Sosjerka-Iwona-013-Chodziez

Wybór sosjerki nie jest prosty. Wbrew pozorom na rynku dostępne są dziesiątki ich modeli, które różnią się kształtem, wielkością i wzornictwem. To z kolei sprawia, że podjęcie decyzji o zakupie konkretnego naczynia jest wyjątkowo trudne. Zdarza się więc, że nad wyborem sosjerki trzeba się dłużej zastanowić. Co w związku z tym? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Rozmiar sosjerki

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rozmiar sosjerki. Ma on ogromne znaczenie dla tego, jak rzeczywiście będzie można jej używać. Pojemne naczynia nadają się do serwowania wytrawnych potraw, które są podawane z dużymi ilościami sosu. Są one też doskonałe w sytuacji, w której wiele osób znajduje się równocześnie przy stole. Mniejsza sosjerka porcelanowa sprawdzi się za to w przypadku serwowania deserów albo jako dodatek podawany do pojedynczych dań. Szczególnie w gastronomii doskonale sprawdzają się sosjerki o małej czarce, które można podać jako porcję przeznaczoną dla jednego klienta.

Z uszkiem czy bez?

Warto wiedzieć, że tradycyjna (przykładowo taka) sosjerka porcelanowa ma uszko, za które można ją podnieść podobnie jak dzbanuszek lub kubek. Uszko może mieć różną wielkość. Powinno ono być przynajmniej takie, by można było swobodnie je chwycić i równocześnie pewnie podnieść sosjerkę do góry. Czasami uchwyty te są zbyt małe, by można było je wykorzystywać w sposób praktyczny. W takim wypadku konieczne jest łapanie sosjerki za zewnętrzne ścianki. W przypadku serwowania gorących sosów może to być bardzo niebezpieczne, bo grozi poparzeniem. Warto też zwrócić uwagę na nowoczesne sosjerki, które w ogóle nie mają uchwytów i z założenia mają one być łapane od zewnątrz. Takie modernistyczne sosjerki szczególnie często spotyka się w lodziarniach oraz kawiarniach. Zwykle mają małe rozmiary, by były poręczne i wygodne w użyciu.

Comments are closed.