Czym się kierować wybierając palnik turystyczny?
Palnik turystyczny może znacząco podnieść komfort pobytu na kempingu lub też umożliwić wygodne przygotowanie posiłków podczas wycieczki samochodowej. Na rynku można znaleźć przeróżne modele palników. Na co warto zwrócić uwagę, podejmując decyzję o zakupie konkretnego modelu? Oto praktyczne wskazówki!
Najważniejsze kwestie, które warto uwzględnić wybierając palnik turystyczny
Palniki turystyczne różnią się przede wszystkim paliwem, które umożliwia ich pracę. Najpopularniejsze są palniki gazowe na kartusze. Jeśli jednak często jeździsz w miejsca, w których zakup butli może być trudny lub też nie masz możliwości wożenia ze sobą dużej ilości rzeczy, to lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup palnika turystycznego na benzynę. Współcześnie, takie palniki są podobnej wielkości do tych na kartusze i ważą mniej więcej tyle samo co one. Jeśli natomiast szukasz małego palnika, to dobrym rozwiązaniem może być palnik na alkohol.
Jakie parametry określają palniki turystyczne?
Wśród najważniejszych parametrów, którymi można opisać palnik turystyczny, znajdują się:
- rodzaj paliwa,
- waga palnika,
- rozmiar zestawu
Oprócz tego, dla wielu osób, które chcą kupić palnik, znaczenie będzie miała również cena. Oczywiście, kupując palnik, warto się zastanowić nie tylko nad ceną samego produktu, ale również np. paliwa, które również trzeba będzie kupować, żeby móc z niego korzystać.
Dodatkowy osprzęt – co jeszcze warto zabrać?
Kiedy już zdecydujesz, jakie są twoje potrzeby odnośnie palnika, zastanów się również, co jeszcze będzie ci potrzebne. Warto skomponować sobie „przenośną kuchnię,” w której będziesz mógł przewozić nie tylko palnik i paliwo do niego, ale również naczynia, takie jak np. małą patelnię, garnek lub duży kubek, umożliwiający zagotowanie wody na herbatę. Przydatne będą również sztućce, deska do krojenia oraz miska, umożliwiająca noszenie brudnych naczyń. Na koniec warto wspomnieć również o osłonie, która będzie w stanie chronić palnik turystyczny przed kurzem, wiatrem i innymi czynnikami, mogącymi zakłócić jego działanie.