Czym jest termos?

Niewiele jest osób, które nie są w stanie wskazać palcem termosu. Ten charakterystyczny przedmiot pojawia się w naszym życiu najczęściej w okolicach wakacji i służy nam dzielnie w największych trudach podróży. Jak jednak wytłumaczyć osobie, która go pierwszy raz widzi, czym on jest i jakie jest jego zadanie?

Czym jest termos?

Gd patrzy się na termos, można zauważyć, że swoją budową przypomina w pewien sposób bardzo wysoki kubek, ewentualnie dzbanek. Posiada zakrętkę, po której usunięciu da się zauważyć specjalne zabezpieczenie, które po otworzeniu powoduje uwolnienie zapachu pysznej herbaty lub kawy. I do tego właśnie on służy, do przechowywania i przenoszenia tych oraz innych płynów. To, co jednak odróżnia termos od zwykłego dzbanka czy też jakiegokolwiek innego naczynia, to fakt, że umieszczony w nim płyn zachowuje swoją temperaturę. Jeśli wlejemy ciepłą herbatę do kubka, po kilkunastu minutach będzie ona całkowicie zimna. Po wlaniu jej do termosu Polar Sport, zachowa swoje ciepło nawet przez kilka godzin, co powoduje, że możliwe jest wypicie gorącej herbaty nawet w miejscu całkowicie pozbawionym elektryczności.

Jak to działa?

Jak jednak działa takie naczynie? Co konkretnie dzieje się w jego wnętrzu, że ta wspomniana już wcześniej herbata nie stygnie, tylko cały czas utrzymuje swoje ciepło? Wszystko to jest zasługą specjalnego materiału, który jest we wnętrzu termosu. Cechuje się on tym, że nie ma właściwości absorbujących i przewodzących ciepło. Innymi słowy, materiał ten powoduje, że ciepło pozostaje we wnętrzu naczynia i nie jest w żaden sposób zabierane z płynu, które je posiada.

Co jednak bardzo ciekawe, działa to również w drugą stronę. Jeśli umieści się tam płyn zimny, to również się on nie nagrzeje od np. silnego nasłonecznienia, tylko pozostanie cały czas w niskiej temperaturze.

Comments are closed.