Czy warto pić napoje sojowe?

napój sojowy

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto słyszał o mlekach roślinnych. Ostatnia dekada przyniosła jednak wiele rewolucji żywieniowych, w tym rosnące zainteresowanie wegetarianizmem i weganizmem oraz zdrowym stylem życia. Wraz ze zmianami zachodzącymi w mentalności konsumentów, zmieniło się także podejście do żywienia, a coraz chętniej zaczęto kupować zamienniki mleka i nabiału. Jako pierwsze na rynku pojawiło się mleko sojowe, które króluje wśród mlek roślinnych do dziś.

Wartości odżywcze napoju sojowego

Mleko sojowe, a technicznie rzecz biorąc napój sojowy, jest produktem, który wzbudza wiele kontrowersji, zwłaszcza jeśli chodzi o wartości odżywcze. Ilość witamin i minerałów, które zawiera, jest jednak zależny od producenta, a najczęściej wzbogaca się je wapniem, cukrem i witaminami A oraz D. Naturalny napój sojowy, pozbawiony jakichkolwiek dodatków, nie zawiera dużej ilości cukru ani wcześniej wspomnianych witamin, natomiast jest dość bogaty w kwas foliowy, potas oraz witaminę B12.

Napój sojowy a zdrowie

Sam w sobie napój sojowy nie jest szkodliwy, jednak składniki dodawane w procesie produkcji nie są już takie zdrowe. Przykładem może być oczywiście cukier, który dodawany jest do mleka sojowego w celu poprawy smaku. Warto także pamiętać, że obecnie 80 – 90% całkowitej uprawy soi stanowi soja modyfikowana genetycznie, a podczas jej uprawy stosuje się pestycydy o nie do końca poznanych właściwościach – najlepszym pomysłem jest więc wybieranie mleka sojowego, którego produkcja miała miejsce w Unii Europejskiej, głównie ze względu na zaostrzone standardy kontroli upraw.

napój sojowy

Proces wytwarzania mleka sojowego w domu

Najlepszej jakości mlekiem jest oczywiście to wytwarzane w domu, ze sprawdzonych produktów. Przykładowy proces domowej produkcji napoju sojowego przebiega następująco:

  • najpierw należy moczyć soję od 4 do 12 godzin w zależności od temperatury wody (im cieplejsza woda, tym krótszy czas moczenia),
  • następnie ziarna należy zmielić na papkę,
  • powstałą zawiesinę należy ugotować,
  • wygotowaną zawiesinę koniecznie trzeba oddzielić od stałych cząstek, na przykład przy pomocy sitka,
  • proces gotowania i filtrowania zawiesiny należy powtarzać aż do momentu, w którym płyn będzie w miarę klarowny.

Comments are closed.